02. Rusko-kazašské lesostepi

Ruské nekonečné cesty nás pomaly dostávajú do cestovateľského tempa. Spíme v poli kúsok od cesty, sedíme pri ohni a v neskutočnej pohode popíjame najlepší ruský vynález od čias Tupoleva TU 144…teda popíjame vodku.

Ranné vstávanie trvá o poznanie dlhšie a na vyrovnanie žalúdočnej mikroflóry túžobne očakáme prvý bufet pre kamionistov. Šesť porcii boršču nepredstavovalo pre tetu žiaden problém, aj keď mala už len tri. A tak sme tento dostatočne nariedený produkt zajedali polotovarovým mäsovým pirohom. Bol to najlepší píroh, akým sme toho dňa jedli…a zároveň jediný.

Návšteva Saratova prebehla v obvyklom tempe skupiny LADA Svetom. V obchoďáku sme nakúpili potraviny a za prítomnosti ostražitých SBSkárov aj náhradnú nabíjačku na laptop. Smradľavá skupina je pri pohybe okolo drahej eletroniky značne podozrivá.

Problém zápachu sme v Saratove obratom riešili kúpeľom a praním vo Volge. Niežeby to moc pomohlo, lebo voda v mieste umývania bola dosť spenená a plná chalúh. Lenže my sme vo fáze, že smrdíme jeden druhému a na najhrubšiu špinu to aj fakt dosť pomohlo. Fakt všetci dúfame, že maximálne do týždňa nám totálne odíde čuch a budeme mať od všetkých týchto smradov pokoj. Vo Vasiľovi 4 stále okračuje porucha nekonečného vykurovania do kabíny. Diplomaticky povedané – sedačky sú trochu prepotené. Realisticky – smrdia ako trojtýždňové ponoźky.

Rusko-kazašskú hranicu sme už ani nemuseli skúšať oklamať. Kazaši sú neskutočne milí a turista v kolóne na hranici čakať nemusí. Nedobrovoľne (no dobre, boli sme radi) sme predbehli 100 áut a tak trochu sme sa tvárili, že ideme s našimy červenými diablami vystavovať na EXPO. Fabo to naviac zaklincoval svojou dokonalou anglickou vetou: „Two cars, v jednom tri, v druhom tri.“ Kazašský colník viac nepotreboval počuť a radšej nás poslal het. Na rozdiel od rusom nám ale nepochválil, že ako pekne sme to naše auto premaľovali z bielej na červenú. Asi nevie oceniť moderné umenie.

Kazaši sú super, veľmi milí a pohostinní ľudia. Akurát tie cesty majú najnudnejšie na svete. Síce sme si hneď za hranicou dali s Fabom 50 kilometrov offroad špeciálu, ale potom začala nová asfaltka a vraj taká bude celých ďalších 2000 kilometrov. Takže teraz pôjdeme tri dni bez poriadneho zatáčania volantom…faktor zábavy tejto cesty je dosť nízky :D.

Zdieľaj ako prvý a naštartuj to tu!